Adana yöresine ait süllüm yapacağız.süllüm yapımının ana malzemesi kömeçtir.kömecin diğer adı ebegümecidir.zeytinyağı,ve nar ekşisi ile mükemmel bir lezzet.şimdi tarifimize geçelim.

 

Süllüm malzemeleri:

  • 1kg ebegümeci(kömeç)
  • 1kahve fincanı nar ekşisi
  • 1 kahve fincanı zeytinyağı
  • 2 çay kaşığı tuz

 

Süllüm nasıl yapılır

kömeç

Süllüm yapılışı: ebegümeçlerinin (kömeç) kök kısımları biraz kesilip kart olan yaprakları alınarak temizlenir ve suyla yıkanıp suyu süzgeçten süzülür. Geniş bir tencere içerisine su konulur su kaynamaya başlayınca ebegümeçleri kaynar suya atılıp sap kısımları yumuşayıncaya kadar haşlanır. Haşlanan ebegümeci(kömeç) suyu süzdürüldükten sonra servis tabağına alınır üzerine tuz, zeytinyağı, nar ekşisi dökülür ve süllüm servis edilir. Yapılış itibarıyla da gördüğünüz gibi çok pratiktir.

 

Ebegümeci(kömeç)faydalarından da biraz bahsetmek istiyorum ki sıkça süllüm yaparsınız ve bu bitkinin vitaminlerinden faydalanırsınız. Ebegümecinin faydaları:

Boğazı yumuşatır. Nezle, soğuk algınlığı, grip ve üst solunum yolları hastalıklarında çok faydalıdır. Göğsü yumuşatır, öksürüğü keser. Mide ve bağırsakların muntazam çalışmasını sağlar. Kabızlığı giderir. Mide bulantısı ve kusmaları önler. Ateşi düşürüp, vücuda rahatlık verir. Boğaz ve bademcik iltihaplarını giderir. Daha birçok faydası vardır ben kısa ve öz olanını söyledim. süllüm yemeği haşlanaraktan yapıldığından yağda kavurma işlemi olmadığından vitaminlerini büyük ölçüde koruduğu için ebegümecinden yapılan süllüm ü sıkça yapıp yemenizi öneririm.