Zonguldak yöresine ait soğan dolması içine konulan malzemeleriyle mükemmel bir tat. Soğanın içerisine kıyma ve pirinç ve baharatlarıyla çok lezzetli oluyor çocuklarınız misafirleriniz severekten yiyecektir. Özellikle gelişim çağında çocuklarınız varsa onların dahada sağlıklı bir şekilde gelişmesi için Zonguldak yöresine ait soğan dolmasını sıkça yapınız. Şimdi yapılışına geçelim.

 

Soğan dolması malzemeleri:

  • 10 adet soğan
  • 200 gr kıyma
  • 1 su bardağı pirinç
  • 1 çay kaşığı karabiber
  • 1 çay kaşığı kuru nane
  • 1 çay kaşığı kekik
  • 2 çay kaşığı tuz
  • Yeteri miktarda zeytinyağı ve maydanoz

 

Soğan dolması nasıl yapılır

soğan dolması

Soğan dolması yapılışı: öncelikle soğanların kabuklarını soyalım ve kaynayan suya ataraktan içleri çıkana kadar haşlayalım. Maydanoz ince bir şekilde kıyılıp yukarıdaki saydığımız baharatları, kıyma, salça ve yağla birlikte pirince ilave ederekten hafifçe yoğuralım. Soğan katlarına iç harçtan koyaraktan lahana sarar gibi saralım. Fırın tepsisine dizelim. Biraz zeytinyağı ile soğanların haşlanmış olduğu sudan ilave edelim. Üzerine yağlı kâğıt kapatılan tepsimiz fırına sürülür. Önceden ısıtılmış 180 derecelik fırında 1 saat pişirilir. Daha sonra tepsiyi fırından çıkarıp üzerindeki yağlı kâğıdı aldıktan sonra tekrardan soğan dolması nın üzeri kızarması için 10 dakika daha fırında pişirilir. Sıcak olaraktan yanında da yoğurtla servis edilir.

Biliyorsunuz ki soğanın faydaları sayılmayacak kadar çoktur. çiğ yenildiği zaman hepimizde biliyoruz ki ağza koku yapıyor.en azından haftada bir soğan dolması yaparaktan soğandaki vitaminleri almaya çalışalım.soğanın faydalarından bazılarından bahsetmek istiyorum. Sinir zafiyeti, romatizma, cilt hastalıkları, cinsel iktidarsızlık, mide zayıflığı gibi hastalıklarda çok fayda verdiğini, bol idrar söktürdüğünü ve vücutta birikmiş su ve üreyi dışarı attığını . Soğanın, vücuttaki fazla tuzu da dışarı attığını belirten uzmanlar, pankreası çalıştırarak insülin ifrazatını arttırdığını ve kanda şeker seviyesini düşürdüğünü kaydediyor.
Fazla soğan yenen ülkelerde kanserin nadir görüldüğünü ve o ülke halkının uzun yaşadığını ifade eden uzmanlar, soğanın, karaciğeri ve bağırsakları dezenfekte edip zehirlerini temizlediğini ve gıdaların orada vücudu zehirlemesini önlediğini, bağırsak kurtlarını döktüğünü bildiriyor. Daha birçok faydaları var ama ben fazla başınızı arıtmayayım diye bu kadarını söylüyorum.