Pilav çeşitlerimizden portakallı bademli pilav nasıl yapılır tarifini vereceğim. Şimdi yapacağımız portakallı bademli pilav 8 kişilik pilavdır siz kişi sayısına göre malzeme miktarını azaltabilir ya da çoğaltabilirsiniz. Sadece yapılışını vereceğim tarif üzerine yaparsınız. Portakallı bademli pilavın hazırlama süresi 15 dakika. Pişirme süresi 20 dakikadır.

Portakallı bademli pilav malzemeleriMovie Carol (2015)

  • 3 adet portakal(portakalın kabuklarının üzerindeki sarı kısmı sıyrılıp kibrit çöpü şeklinde doğranacak iki portakalın suyunu pilavın suyuna katın. Üçüncü portakalı ise dilimlere ayırın ve pilavı süslemede kullanın)
  • 2,5 su bardağı pirinç
  • 200 gram tereyağı
  • 5 su bardağı et suyu
  • 1 su bardağı kabukları soyulmuş badem içi
  • Yeteri miktarda tuz

Portakallı bademli pilav nasıl yapılır

portakallı bademli pilav

Portakallı bademli pilav yapılışı: ayıklamış olduğunuz iki buçuk su bardağı pirinci üzerini örtecek kadar ılık su ve tuz ile birlikte bir kabın içinde bekletiniz. Bir saat sonra ağır ağır üç kez yıkayın. Pirinçlerin kırılmamasına dikkat ederek elinizle süzgece çıkartın. Daha sonra pirinçleri süzülmeye bırakın. Sonra bir tencerenin içine tereyağını koyup çok hafifçe yağı kızdırın. Pirinci tuzu koyup harlı ateşte on dakika kevgir ile tencerenin kenarından ortaya doğru karıştırın. Sonra kaynayan et suyunu, portakalın kabuklarını ve suyunu, kavrulan pirincin içine ilave edip, bir defa karıştırarak tencerenin kapağını kapatın. İki dakika harlı ateşte kaynatıp daha sonra kısık ateşe alarak on dakika pişmeye bırakın. Eğer isterseniz fırında da pişirebilirsiniz. Tencerenin ebadından büyük kenarlı bir tepsiye, tencereyi tepsinin üzerine yatırıp alt üst edin. Tencerenin kenarından kevgirin ucunu sokarak pilavın hava almasını sağlayın. pilavı dinlendirdikten sonra tencereyi kaldırın. Yağda kızartmış olduğunuz bademleri ve tencerenin içinde kalanları tepsiye boşaltın. Portakallı bademli pilavı tahta bir kaşıkla hafifçe karıştırıp servis ediniz. Şimdiden afiyet olsun.