1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (1 Oy, Puan: 5,00 5)
Loading...
naneli limon şerbeti tarifi

Naneli limon şerbeti nasıl yapılır tarifini vereceğim. Eski zamanda naneli limon şerbetine saray içeceği denilirmiş. tad olaraktan çok güzel olduğu için eskiden saraylarda bu şerbeti çok yaparlarmış bundan dolayıda halk arasında saray içeceği denilirmiş. Saray içeceğini bizde evimizde hazırlayıp çocuklarımızla, misafirlerimizle birlikte tada biliriz. Şimdi vakit kaybetmeden naneli limon şerbeti nasıl yapılıyor tarifine geçelim.

Naneli limon şerbeti malzemeleri

 • 3 su bardağı su
 • 4 adet limon
 • 7 dal taze nane
 • 1.5 su bardağı şeker
 • 1 kahve fincanı çam fıstığı

Naneli limon şerbeti nasıl yapılır

şerbet

Naneli limon şerbeti yapılışı: 4 adet olan limonun 2 tanesini kabuklarıyla kalan 2 sinide kabuksuz olaraktan küp şeklinde doğrayınız. Limonlar bardakla ölçülüp genişçe bir kaba alınır, limon ölçüsü kadar şeker ilavesi yapılır ve 2 saat kadar bekletilir. Yumuşayan limonlar iyice yoğrulur ve temiz bir tülbent içine konularak ağzı bağlanır ve 3 su bardağı suyun içine bırakılır. Bir gece dinlendirilir, sabah limon kesesi suyun içine alınır, bir gün önceden kalan şekerli limon suyunun içine ilave edilir karıştırarak eritilir. Taze nane dalları eklenir buzdolabında soğumaya bırakılır. İçmeye hazır olan naneli limon şerbetini servis ederken çam fıstıkları hafifçe kavrulup her şerbet bardağının içine iki adet yâda üç adet atılır. Şimdiden afiyet olsun saray içeceğiniz.

Bu Tariflerde ilginizi Çekebilir

naneli limon şerbeti tarifi için 1 Yorum yapıldı

 1. YAZMIŞ OLDUĞUM LİMONU ANLATIYORUM ŞİİRİMİN OKUNMASINI TEMENNİ EDERİM. NURİ HAKAN TATAROĞLU ŞAİR ARAŞTIRMACI GURME HALK OZANI

  LİMONU ANLATIYORUM
  LİMONDUR BU ŞİİRDE ANLATILAN KONU
  ÇAYA ÇORBAYA SIKARIZ ONU
  BAZEN ŞERBET GİBİ İÇERİZ LİMONU
  DENGELEMEYE YARDIMCIDIR TANSİYONU
  LİMON SARI YEŞİL TADI EKŞİ
  LİMON YERKEN KAMAIŞIR İNSANIN DİŞİ
  LİMONDUR KİMİ İNSANIN GEÇİMİ
  LİMON KÜÇÜK BİR ALTIN TOPA BENZİYOR
  AKILLI İNSAN LİMONUN FAYDASINI BİLİYOR
  BAZI KİŞİLER LİMONU BAHÇESİNE EKİYOR
  LİMONUN TAZESİNİ DALINDA GÖR
naneli limon şerbeti tarifi için Yorum Yapın