Artvin yöresine ait lahana çorbası içersindeki malzemeleriyle birlikte lahanaya ayrı bir tat katmaktadır. Damak tadı olarak tanda herkesin damak tadına büyük ölçüde uygun bir çorbadır özelikle gelişim çağındaki çocuklarınıza bolca içirin. Lahanayı fazla çiğ olaraktan yiyemiyorsak hiç olmazsa çorbasını yaparaktan, değerli mineralleri vücudumuz bol miktarda alsın. Şimdi tarifimize geçelim.

 

Lahana çorbası malzemeleri:

  • 1 adet beyaz lahana
  • 1yemek kaşığı un
  • 1 su bardağı süzme yoğurt
  • 2 yemek kaşığı tereyağı
  • 1 çay kaşığı nane
  • 2çay kaşığı tuz

 

Lahana çorbası nasıl yapılır

beyaz lahana

Lahana çorbası yapılışı: lahanaları iyice yıkadıktan sonra gayet ince olaraktan doğranır. Çorba tenceresine su konularak kaynatılır. Doğramış olduğumuz lahanalar kaynamakta olan suya dökülür, yumuşayıncaya kadar pişirilir. Süzme yoğurt katı bir ayran kıvamını alana suyla inceltilir. Ayrı bir kab içerisinde un suyla birlikte ince bir terbiye haline getirilerekten yoğurda eklenir. Yapmış olduğumuz bu karışım çorbaya ilave edilir. Ayrı bir tavada tereyağı eritildikten sonra nanesi de atılır ve biraz ocakta kızdırılır. Lahana çorbası üzerine dökülür. Lahana çorbasını sıcak olaraktan servis edersiniz.

Lahananın insan vücuduna faydaları çoktur ben azda olsa birkaç faydasından bahsetmek istiyorum. Kandaki şeker oranını azaltır. Ses kısıklığını ve göğüs ucundaki çatlakları giderir. Sarılık ve safra kesesi hastalıklarında faydalıdır. Ayrıca Vücut direncini arttırır. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Mikrop öldürücüdür. Başta meme, rahim ve bağırsak kanseri olmak üzere, kansere karşı çok iyi bir koruyucudur. Kansızlık çekenlere ve astımlılara faydalıdır. Öksürüğü keser, balgamı azaltır. Cinsel gücü ve isteği arttırır. İştah açıcıdır. İdrar söktürür ve kabızlığı giderir.  Romatizma ve siyatik şikâyetlerini azaltır. Çiğ olaraktan tüketemiyorsak hiç olmazsa haftada bir lahana çorbası yaparaktan bu saymış olduğum faydalarından yararlanalım.