Yazın soğuk kışın sıcak olaraktan içebileceğiniz kayısı kompostosu dört mevsim yapabilirsiniz kışın nerden bulacağız derseniz bilinir ki yazın çok olan kayısıyı çok alıp ta komposto veya derin dondurucuya koyup ta canınız istediği zaman çıkartıp vermiş olduğum tarifteki gibi yapa bilirsiniz kolay gelsin.

 

Kayısı kompostosu malzemeleri:

  • 500 gr kaysı
  • 250 gr su bardağı toz şeker
  • 2 su bardağı su

 

Kayısı kompostosu

Kayısı kompostosu yapılışı: başlangıçta şeker ve suyu bir taşım kaynatalım ve çekirdeksiz olarak kayısıları şurubun içerisine katalım Kayısı kompostosunun fazla kaynamaması ve karıştırmamaya dikkat edeli çok pişerse ezilir kötü görüntü yaratır. Kayısı kompostosu soğuduktan sonra kâseler boşaltarak içerisine de biraz kaysı çekirdekleri ekleyerek çok hoş bir görünüm yaratalım ve sonra soğumaya bırakalım ve sonra servis yapalım afiyet olsun.

Not kaysının faydaları çok olduğu için sık tüketilmesinde fayda var ben kısaca faydalarını anlatıyım A, B, C ve P vitamini açısından zengin bir meyve olan kayısı aynı zamanda bol miktarda demir içerir. Ayrıca magnezyum, kalsiyum, fosfor, kükürt, bakır, krom ve manganez mineralleri açısından da zengindir.