Kabak böreği aslında pek bilinen bir börek türü değildir. Ben kabak böreğinin yapılışını yaygınlaştırmak için bugün kabak böreği yapmak istiyorum sizlerle, çünkü kabak böreği çok lezzetli bir börek türü, şimdi tarifimize başlayalım.

 

Kabak böreği malzemeleri:

  • 300gr kabak
  • 500 gr yufka
  • 2 kaşık yoğurt
  • 4 yumurta
  • 1bardak süt
  • 3 kaşık margarin
  • 1 çay kaşığı kırmızı pul biber

 

Kabak böreği nasıl yapılır

kabak böreğiKabak böreği yapılışı: kabakları ilk önce yıkayın daha sonra rendeleyin. Birazda tuzla ovalayarak suyunu süzdürün. Dereotu, kırmızı pul biber,3yumurta ve iki kaşık yoğurtla kabağı karıştırın. fırınızın tepsisini yağlayın. Margarini eriterek bir kat yufka, bir katta iç koyup kaşıkla yağ serpin. Kabak böreğinin en üsteki yufkasına yağ serperek bir bardak sütle çalkaladığımız yumurtayı dökün. Önceden ısıtılmış 180 derecelik fırında kabak böreğinin üzeri kızarana kadar pişirin. Ve kareler şeklinde dilimleyerekten. Yanında da demlenmiş sıcak çayınızla afiyetle yersiniz.

Kabağın faydalarını da azda olsa saymak istiyorum.bu değerini fazla bilmeğimimiz yemeklik kabakta  100 gramı; 95.5 gr su, 1.16 gr protein, 0.14 gr yağ, 2.9 gr karbonhidrat, 1.2 gr lif içerir ve 14 kalori enerji sağlar. Mineral içeriğinde ise; 15 mg kalsiyum, 22 mg magnezyum, 32 mg fosfor, 248 mg potasyum, 3 mg sodyum ve az miktarda demir, çinko, bakır, manganez ile selenyum bulunur. Vitaminlerden folik asit ve C vitamini bakımından zengin olmakla birlikte A ve B vitaminlerini de içermektedir. İdrar söktürür ve idrar tutukluğunu giderir. Böbrek ve mesane iltihaplarını temizler. Basuru olanlar için faydalıdır. Prostattan doğan şikâyetleri giderir. Lapası dıştan tatbik edilecek olursa boğaz ağrılarını ve kadınlarda görülen akıntıyı keser. En azından haftada bir kabak böreği yaparaktan yada kabak yemeği yaparaktan kabağın faydalarından faydalanalım.