1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (Oy Ver)
Loading...
Haşhaşlı ve cevizli çörek tarifi

Kısaca ben Haşhaşlı ve cevizli çöreği ilk Kütahya da yedim ve meşhur çöreği olduğunu bilmiyordum internetten araştırmak hiç aklıma gelmemişti bu çöreğin tarifini nerden alsam ki diye düşünüyordum ve karşıma Kütahyalı birisi çıktı hemen aklıma çörek geldi ve sormak istedim sağ olsun teyzede hemen tarifini verdi yaklaşık 10 yıl oldu ve ben bu tarifi iki haftada bir yapmadan duramıyorum çünkü çörek çok lezzetli bence deneyin bana hak vereceksiniz kolay gelsin..

Haşhaşlı ve cevizli çörek malzemeler:      

  • 1 kg un
  • 1 çorba kaşığı kuru maya
  • 1 tatlı kaşığı şeker
  • Hamuru yoğurmak için bir miktar ılık su

 

İçi için:

  • Dövülmüş haşhaş
  • Ceviz ve sıvıyağı

Üzeri için:

  • Yumurta sarısı ve susam

 Haşhaşlı ve cevizli çörek nasıl yapılır

 

Haşhaşlı ve cevizli çörek

Haşhaşlı ve cevizli çörek yapılışı: öncelikle şeker ve maya ılık su içerisinde biraz bekletilir. Ve üzerine un katılır yumuşak hamur yapılır. Üzerine bir bez ve sıcak tutacak şeylerle sıkıca sarılır ve mayasını gelmesini beklenir. Ve mayalandıktan sonra yumaklar yapılır. Oklava yardımı ile ota kalınlıkta yufka açılır. İçerisine haşhaş ve sıvıyağı sürülür. Ve daha sonra ceviz serpilir. Ve rulo şeklinde hamur yapılır 4 santim kadar hamurlar kesilir her bir parçaların uçlarından keserek bir sağa bir sola çevrilerek şekil verilir. Yağlanmış fırın tepsisine aralarında boşluk kalmayacak şekilde dizilir. Haşhaşlı ve cevizli çöreğin üzerine yumurta sarısını sürün ve susam serpin. Hamurun iyi mayalanmasının bir sırrı çok önemli tüm işlem bittikten sonra fırına vermeden önce 15 dakika kadar tepside dinlenmesini sağlayın ve sonra önceden ısıtılmış fırında üzeri kızarıncaya kadar pişirin. Ve en güzel yere geldik Haşhaşlı ve cevizli çörek hazır afiyet şeker şifa olsun.

After the interruption, the 49ers stormed back, cutting cheap jerseys the deficit to just two points but nfl jerseys cheap Cheap NFL Jerseys China Baltimore hung on as San Francisco came so close to the go ahead score. The 49ers had first and goal in their final drive, trailing by five points, but quarterback Colin Kaepernick could not connect with a receiver.With the first dip, move the brush around a bit in the paint to open the bristles and let the brush fill completely. It will be easier to pick up a full load if you jab the brush gently into the paint with each dip. With most latex paints, you can simply dip the brush and let the excess drip off for a few seconds before moving the brush to the wall. Paint five or six strokes perpendicular to the edge of the ceiling or the wall. Next, smooth over these strokes with a single, long stroke, painting out from the corner first, then vertically. Where the wall and ceiling come together, oakley sunglasses use downward strokes on the wall first followed by smooth horizontal strokes.Prepare the chicken soup for the diet. You will combine vegetables (broccoli, carrots, onions, celery, turnips, and jalapeno peppers) with chicken broth and fresh chicken to make a large pot of soup. To flavor the chicken soup for your diet, add parsnips, dill, lemon juice, salt and garlic. The amount of each item will depend on how many servings you wish to make. You will cook the soup over medium heat for 15 to 20 minutes until the chicken is cooked and vegetables are tender.There is a very simple method that I use to handicap football games without even taking stats from each team into consideration. It’s done using power rankings, sagarin ratings or an average of both and the opening Vegas line for the game. What you will be doing is comparing Cheap NFL Jerseys the two after you’ve come up with a spread.With a 7 1 lead Cheap Oakleys from the first leg in Leon, this game was always going to be more about the sub plots than the action on the pitch. Copa del Rey progression was virtually guaranteed but the fringe names thrown into the Real line up were all the talk in the build up.Materials and MethodsEthicsAll Cheap NFL Jerseys animal experiments were conducted according to the Guide of the Committee of Use of Laboratory Animals for Teaching and Research (CULATR) of The University of Hong Kong, Animal Ethics Committee of Shenzhen Institutes of Advanced Technology at Chinese Academy of Sciences, and Nanjing Normal University Animal Research Ethic Committee. The study has been approved by Animal Research Ethic Committee in The University of Hong Kong, Shenzhen Institutes of Advanced Technology at Chinese Academy of Sciences and Nanjing Normal University.

Bu Tariflerde ilginizi Çekebilir
Haşhaşlı ve cevizli çörek tarifi için Yorum Yapın

yemek tarifleri