Ev yapımı sucuk ta püf noktalarına dikkat ederseniz çok lezzetli olacaktır,ayrıca yapımı da çok pratiktir.şimdi lezzetli olması için püf noktalarından bahsedelim,örneğin kasaptan 5 kilo kıyma aldınız,kıymanın içerisine böbrek yağı yada iç yağı kesinlikle kattırmayın,eskiden bu yağlara halk arasında don yağı derlerdi,bu böbrek yağı ve iç yağı sucukta olsun diğer çeşitlerde olsun yerken ağızda hemen azda olsa donma yapar bu da lezzet vermez.mümkün mertebe etin kendi yağı olan et yağı olması gerekir,et yağı dediğimiz yağ etin üzerindeki olan yağdır,kalite bakımından da diğer yağlardan daha lezzetlidir,böbrek yağı ve iç yağı genelde donma özelliği olduğundan dolayı kuru kıymada kullanılır çünkü donacak ki kıymayı muhafaza etsin.neyse ben konuyu fazla dağıtmadan ev yapımı sucuk nasıl olur yapılışına geçelim.

 

Ev yapımı sucuk malzemeleri:

  • 5 kilo kıyma
  • 100gr sarımsak
  • 100gr kırmızı toz biber(pul biberde olabilir bazı yörelerde yaprak biberde denilir)
  • 100gr kimyon
  • 20gr çemen
  • 20grkarabiber
  • 100gr tuz
  • Not: acıyı fazla sevmeyenler baharatçıdan malzemelerini alırken biberin fazla acısı olmayan tatlı biber dediğimiz biberden alabilirler.
  • Sucuğu doldurmak için:5 metre dana bağırsağı

 

Ev yapımı sucuk

Ev yapımı sucuk yapılışı: geniş bir kabın içerisine kıymamızı koyalım. Sarımsağımızı soyduktan sonra mikserde çekelim isteyen havanda da dövebilir. Ezilmiş sarımsağı kıymanın üzerine yukarda saymış olduğumuz malzemelerle birlikte katalım. Daha sonra güzelce yoğuralım, yoğurma işlemimiz bittikten sonra 3 saat kadar bekletelim, bu arada sucuğu dolduracağımız dana bağırsağını biraz tuzlu ılık suda ıslatalım.3 saat bekletmemizin sebebine gelince, karıştırmış olduğumuz baharatların kıymanın içerine tam olaraktan geçmesi içindir, bu şekilde yapılan sucuk daha lezzetli olacaktır. Şimdi artık sucuğun doldurma işlemine geçelim, et marinasına süzgeci ve bıçağı takılmadan sadece uzun honisi vardır onu takıyoruz ve honinin ucuna ıslatılmış olan bağırsağı takarak doldururuz, doldurulan sucuklar ister halka şeklinde yapılaraktan bir iple bağlanır, isterseniz salam şeklinde 10 cm aralıklarla bağlayabilirsiniz. Yapmış olduğumuz sucuğu güneş olmayan açık havada serin bir yerde 2 gün boyunca kuruttuktan sonra çokta fazla kurumaması için buzdolabına alabilirsiniz. Şimdi çoğunuz diyeceksiniz ki et makinesini nerden bulacağız kim uğraşacak bununla zahmetli iş derseniz onunda kolayı var, benim bazen uygulamış olduğum bir sistemdir, buzdolabı poşetlerine bir pişirimlik olacak şekilde koyduktan sonra dip frize koyuyorum. yenilecegi zaman köfte şeklinde keserekten kızartıyorum bu şekilde de çok güzel ve lezzetli oluyor size de tavsiye ederim, şimdiden afiyet olsun.

vermiş olduğum tarifin aynısını yapın ama doldurma şekli olaraktan size kolaylık olsun diye nasıl doldurulduğunu videodan izleyebilirsiniz.

“Ev Yapımı Sucuk Tarifi” için 17 yanıt