Et Tava:

Malzemeler:

  • 1 kg dana eti yâda koyun eti
  • 150 gr kuyruk yağı kuyruk yağı sevmeyenler için tereyağı da olabilir
  • 6 adet domates
  • 250 gr sivri biber. İsteğe bağlı olaraktan sivri biberlerin bir kısmı Arnavut biberi diye tabir ettiğimiz acı biberden de olabilir. Arnavut biberi çok acı bir biber olsa da sivri biberin acısı kadar insan vücuduna dokunmayan bir biberdir.
  • 2 baş sarımsak(takriben 20 diştir)
  • 3 adet patlıcan(tava patlıcan olmadan da yapılabilir ama güveç usulü tava olursa kesinlikle olması lazım)
  • 2 çay kaşığı tuz

et tava tarifleri

Yapılışı:

Geniş bir alüminyum tepsinin içerisine, patlıcanlarımızı küp şeklinde doğruyoruz daha sonra sivri biberlerimizi ince bir vaziyette doğruyoruz. Daha sonra domateslerimizi doğruyoruz, 2 çay kaşığı olan tuzumuzu doğradığımız sebzelerin üzerine atıp hafifçe karıştırıyoruz, tuzu her zaman için et yemeklerinde olsun Nevşehir usulü et tava yemeğinde olsun etin üzerine değil de sebzelerin üzerine atmadaki maksat etin sertleşmemesi içindir.

1kg olan etimizi kuşbaşı olaraktan doğruyoruz(küp şeklinde)

Doğranmış etleri tepsi içerisindeki önceden doğrayıp hazırladığımız sebzelerin üzerine yayaraktan koyuyoruz daha sonra, kuyruk yağını yâda kullanacağımız yağ tereyağı ise onu etin üzerine yayvan bir şekilde koyuyoruz, artık pişirilmeye hazır olan yemeğimizi 180 derecelik fırında pişirilmek üzere fırına koyuyoruz takriben 1saat içerisinde Nevşehir usulü  tava mız pişecektir Pişirmenin son 30 dakikasında her 10 dakikada yemek karıştırılır.… Eğer mümkünse civarda odun fırını yani ekmek fırını varsa hazırlamış olduğunuz tavayı orda pişirtirseniz çok daha lezzetli olacaktır. Eğer kış günüyse evde de soba ile ısınıyorsanız sobanızda fırınlı soba ise sobanın fırının dada pişirebilirsiniz. Şimdiden afiyet olsun.

“et tava tarifi” için 10 yanıt