ELMA TURTASI, Kremalı

Kremalı elma turtası, elma, konyak, yumurta ve kremayla hazırlanan değişik bir turtadır. (6 kişilik)

Elma Turtası Malzemeleri

Hamur:

180 gr (1 1/2 su bardağı) un

90 gr (6 çorba kaşığı) tereyağ (soğutulmuş)

2 yumurtanın sarısı

1 çorba kaşığı toz şeker

1 limonun kabuğu (rendelenmiş)

90 gr (1/3 su bardağı) ufalanmış ekmek içi (2 çorba kaşığı eritilmiş tereyağ ile karıştırılacak)

500 gr elma (soyulup ortaları çıkarılmış ve ince dilimlenmiş)

2 çorba kaşığı kuşüzümü (2 çorba kaşığı konyak içinde ıslatılmış)

Muhallebisi için:

1 yumurta + 1 yumurtanın sarısı

3 çorba kaşığı toz şeker

310 gr (1 1/4 su bardağı) krema.
elma-turtasi

 Elma Turtası  Yapılışı 

Önce fırınınızı orta sıcaklığa (180°C) getirip ısıtınız. Hamuru hazırlamak için, unu eleyerek bir kaseye boşaltınız. Soğutulmuş tereyağı bir bıçakla küçük parçalara bölünüz. Parmaklarınızla un ile tereyağını ekmek kırıntısı kıvamına gelinceye kadar karıştırınız. 1-çorba kaşığı şekeri ve limon kabuğunu katınız. Yumurta sarılarını bir kaşıkla teker teker ekleyip karıştırınız. Sonra ellerinizle hamuru, pürüzsüz olana kadar yoğurunuz.

Çapı 12 sm derinliği 5 sm olan bir kek kalıbını hamurla kaplayarak parmaklarınızla hamuru kabın dibine ve kenarlarına iyice yayınız. Üstüne tereyağ ile karıştırılmış ekmek içlerini serpip, elma dilimlerini diziniz. Kuş üzümlerini konyaktan çıkarıp elmaların üstüne serperek konyağı bir kenara bırakınız. Kek kalıbını 25 dakika fırında pişiriniz. Sonra kalıbı fırından çıkarıp bir kenara bırakınız.

Fırını hafif sıcaklığa (150°C) getiriniz.

Muhallebisini hazırlamak için yumurtaları ve şekeri koyulaşana kadar bir telle çırpınız. Bir kenara ayırdığınız konyak ile kremayı katınız. Karışımın yarısını kek kalıbındaki elmaların üstüne dökünüz. Elmalı karışımı tekrar fırına sürüp 20 dakika muhallebi katılaşana kadar pişiriniz. Geri kalan muhallebiyi de döküp 30 dakika daha pişiriniz.