Doğum Günü Kekleri : Doğum günü keklerinin üstlerini çeşitli şekerler kullanarak renkli biçimde süsleyebilirsiniz.(ortalama 16 kek)

Doğum Günü Kek için Malzemeleri

120 gr (1 su bardağı) kendi kendine kabaran un

120 gr (8 çorba kaşığı) tereyağ

120 gr (1/2 su bardağı) şeker

2 yumurta

1 çay kaşığı vanilya esansı

1 çorba kaşığı süt

dogum-gunu-kek

Üstü için :

180 gr  (11/2 su bardağı) pudra şekeri

1 tatlı kaşığı limon suyu

2-3 çorba kaşığı ılık su.

 Doğum Günü Kek Yapılışı

Önce fırınınızı orta sıcaklığa (190°C) getirip ısıtınız.

 

Unu orta boy bir kaba eleyip bir kenara bırakınız.

 

Tereyağı tahta bir kaşıkla orta boy bir kapta yumuşatınız. Kaba şekeri ekleyip, karışımı açık ve köpük köpük bir kıvama gelene kadar çırpınız. Yumurtaları tek tek ve her defasında iyice karıştırarak katınız. Karışım koyulaşırsa bir çorba kaşığı un ekleyiniz. Kalan unu ve vanilya esansını madeni bir kaşıkla ekleyip karıştırınız. (Yağ akacak kıvama gelinceye kadar 1 çorba kaşığı sütten katarak karıştırmağa devam ediniz.)

 

Fırın tepsisinin üstüne 16 küçük pasta kalıbı yerleştirip, her kalıbın üçte ikisini hazırladığınız pasta hamuruyla doldurunuz; kalıpları firma sürüp 15 – 20 dakika pişiriniz.

 

Pasta kalıplarını fırından çıkarıp soğuması için bir kenara bırakınız.

 

Üstü için pudra şekerini bir kaba eleyiniz. Önce limon suyunu sonra da suyu, karışıma damla damla ve her defasında karıştırarak ekleyiniz. Karışımı tahta bir kaşıkla koyulaşana kadar iyice karıştırdıktan sonra bir kaşıkla keklerin üstüne döküp kuruyana kadar bekletiniz.

Doğum günü keklerinizi çikolatalı hazırlamak isterseniz üstü için kullandığınız pudra şekerini 1 kaşık kakaoyla bir kaba eleyerek 1 kahve kaşığı vanilya esansıyla tatlandırınız.

Benim tarfimden biraz farklı şekilde anlatılmış videolu şehriye çorbası tarifini izleyebilieceğiniz güzel başka bir tarifte burdan izleyebilirsiniz

“Doğum Günü Kekleri” için bir yanıt