Dilber Dudağı

Türk mutfağının bu güzel tatlısı kaymakla servis edilir.

 iç malzemeler:

3 su bardağı su

75 gr (5 çorba kaşığı) tereyağ

1 tatlı kaşığı şeker

1 çay kaşığı tuz

450 gr (3 3/4 su bardağı) un (elenmiş)

6 yumurta

 

Şurubu :

2 kg toz şeker

1 litre (5 su bardağı) su

1 tatlı kaşığı limon suyu
5-6 su bardağı sıvı yağ (kızartmak için)

dilber dudağı

  • dilber dudağı yapılışı:
    Orta boy bir tencerede

3 su bardağı su
5 çorba kaşığı tereyağı
1 tatlı kaşığı şeker
1 çay kaşığı tuzu
orta Hafif ateşte tahta kaşıkla eze eze karıştırıp alt üst ederek hamuru tencereden başka bir tencereye alınız. Hamura yumurtaları teker teker ekleyip, iyice karıştırınız.

 

Derince bir büyük tencereye 5 – 6 su bardağı sıvı yağı koyunuz. Elinizi yağlayıp hamurdan ceviz büyüklüğünde parçalar alarak, avucunuzun içinde düzgünce yuvarlayıp 1/2 sm kalınlığında yassıltınız. Tam ortasından parmağınızla uzunlamasına katlayarak kenarlarını hafifçe bastırınız. İçinde sıvı yağın ısındığı tencereye atıp alt üst ederek 20 – 25 dakika, nar gibi olana kazar kızartınız. Dilber dudağı kızartırken tümünü birden tencereye atmayınız. Çünkü kızarırken birbirine değmemeleri gerekir. Bu yüzden iki bölümde kızartmak en uygundur. Ama ikinci bölümü kızartırken, kızartma yağını biraz soğuduktan sonra kullanmak gerekir.)

 

Dilber dudağı nın Şurubu yapmak için, orta boy bir tencerede şekeri, suyu ve limon suyunu karıştırınız. Tencereyi orta ateşe tutup karıştırarak kaynamağa bırakınız. Şurup kaynayınca ateşten indirerek 10 dakika bekletiniz.

 

Yağda kızarmış dilber dudağı şuruba atarak 15 dakika, tatlılar şurubu içene kadar bekletiniz. Dilber dudaklarını delikli kepçeyle servis tabağına alıp kaymakla servis ediniz.