Artvin yöresine ait çinçar(ısırgan otu) yemeğinin tarifini vereceğim. iç ana dolunun bazı yerlerinde de ısırgan otuna dızlağan denir. dızlağan denmesinin sebebide insan vucuduna temas ettiğinde yanma ve kaşıntı yapar, ısırgan denmeside vücuda değdiğinde ısırmadanda beter ediyor ya o yüzdendir galiba.ben Artvin yöresinin tabirini kullanayım çinçar diye adlandırayım.çinçar vücuda çok yararlı besinler ihtiva etmektedir.bu bitkinin taze filizlerinden koparılıp çinçar yemeğini de bu şekilde yapınız kart olanları piştiğinde bile ağzınızı dızlayabilir (kaşındırır)şimdi tarifimize geçelim.

 

Çinçar(ısırgan)yemeği malzemeleri

  • 1 demet çinçar(ısırgan otu)
  • 1 adet orta boy soğan
  • 1 kahve fincanı pirinç
  • 1 yemek kaşığı salça
  • 1 kahve fincanı zeytinyağı
  • 1 çay kaşığı tuz

 

Çinçar(ısırgan otu)yemeği nasıl yapılır

 ısırgan otu

Çinçar(ısırgan otu)yemeği yapılışı: ısırgan otları ayıklanıp yıkandıktan sonra ince ince kıyılır. Zeytinyağı bir tencereye konulup içine ince doğranmış soğanlar ve ısırgan otları ilave edilip suyunu çekene kadar ağzı kapalı olarak kavrulur. Malzememiz suyunu çektikten sonra salçası ve tuzu eklenir biraz daha kavurduktan sonra iki su bardağı su eklenir, yıkanmış pirinçler eklenir, kısık ateşte pirinçler yumuşayıp suyunu çekene kadar pişirilir. çinçar yemeği üzerine sarımsaklı yoğurt dökerekten ılık olaraktan yenilmesini tavsiye ederim. Şimdiden afiyet olsun.

Isırgan otunun faydaları:ısırgan otu (çinçar) Romatizma ve mafsal ağrılarına iyi gelir. Kansere karşı koruyucudur. Egzama ve çıbanlara karşı faydalıdır. İştah açar. İdrarı arttırır ve kanı temizler. Vücuttaki zararlı maddeleri uzaklaştırır. Göğsü, böbreği ve karaciğeri temizler. Boğaz ağrılarına iyi gelir. Aybaşı halini düzenler. Burun kanamasını keser. Böbrek kumlarını dökmeye yardım eder. Balgam söktürücüdür. Mikroplu hastalıklarda ve mikrop salgılanan hallerde de bitki çok iyi bir yardımcıdır. Belirli bir yaştan sonra bedendeki demir miktarı azalmaya başlar. Bu nedenle, yorgunluk ve bitkinlik halleri görülür, kişi yaşlandığını düşünmeye başlar ve verimliliği giderek azalır.  bu durumlarda, demir içerikli taze ısırgan otu ile çok olumlu sonuçlar alınabilir. Isırgan otunun bu faydalarından yararlanmak için sıkça çinçar yemeğini yapabilirsiniz.