İlkbaharın gelmesi ile yaz meyveleri de çıkmaya başlar bu durumda mevsiminde yenen meyve sağlıklıdır benim şimdiki yazacağım meyve Çikolatalı çilek sos yanında dondurma ile servis edilirse ooooh süper olur bakın ne yapalım şimdi ben tarifimi yazmaya başlayım size de hiç vakit kaybetmeden bu güzel meyveden alın akşama çocuklarınız ile ailecek meyve keyfi yapın şimdiden afiyet olsun.

Çikolatalı çilek sos malzemeler:

  • 1 kilo çilek
  • 100 gr çikolata
  • 1 su bardağı toz Antep fıstığı
    Çikolatalı çilek sos nasıl yapılırÇikolatalı çilek sos

Çikolatalı çilek sos yapılışı: Çikolata benmari usulü eritilir. Çilekler yıkanarak eritilen çikolataya çileklerin saplarında tutularak yarıya kadar batırılır. Daha sonra da Çikolatalı çilek sosu toz Antep fıstığına bulanarak servis tabağına alınır. Dilerseniz fındık, ceviz, Hindistan cevizine de bulayabilirsiniz. Afiyet olsun.
Not: benmari nasıl yapılır bilmeyenleri için kısaca anlatayım. Isıyla direkt temas etmemesi gereken gıdalar bu yöntemle pişirilir veya eritilir. Gıdanın bulunduğu kap, ocak üzerindeki veya fırın içerisindeki sıcak su dolu bir başka kabın üzerine oturtularak gıdanın pişirilmesi veya eritilmesi işlemi gerçekleştirilir.
Benmari usulü bir yemek pişirirken en önemlisi bu işe uygun bir tencere kullanmanız. Aksi halde pişim çok uzun sürer. Derin tencerelerden kaçınmalısınız. Su dolu kabın dibine küçük bir tabak koymayı deneyin. Böylece hararetli bir pişime engel olabilirsiniz.